Cestovanimikrobusem.cz
Nacházíte se zde:  

Nabídka akcí - RUMUNSKO - BANÁT - cyklo i pěší

Pozvánka na výlet do českých vesnic v rumunském Banátu

 

                                                                 Soubor:Flag of Romania.svg

Je to výlet do míst, kde se téměř zastavil čas. Výlet k českým krajanům, jejichž předci přišli do Banátu ve 20. letech 19. století. Dnes jich tam žije asi 4 tisíce, z toho 2 tisíce v ryze českých vesnicích. Hovoří starou, předjungmannovskou češtinou a udržují staré tradice a zvyky, kulturní, náboženské, řemeslné.

Oblast českých vesnic je vzdálená z Čech asi tisíc kilometrů a nachází se na jihozápadě Rumunska v kopcovité krajině nad Dunajem ve výškách 400 až 800 m n.m.

Svatá Helena - nejstarší a asi nejznámější vesnice, Gernik – největší, Rovensko – nejvýše položená, Šumice – nejmenší a nejdále vzdálená od ostatních, Bígr a Eibental – hornické vesnice.  Kromě těchto vesnic žije česká komunita jako menšina v městech a vesnicích Nová Moldova, Lubková, Berzaska, Oršova a j.

Všude je zde málo pracovních příležitostí, prakticky jen v antracitových a rudných dolech, které ale postupně zanikají . Proto je důležité hospodaření na svých vlastních políčkách. V zemědělské výrobě jsou místní soběstační, ale nejsou zde podmínky pro velkou nadprodukci, kterou by si přivydělávali. Jen něco málo mohou prodat na vzdálených rumunských tržnicích.

V posledních letech pomáhá místním lidem i agroturistika, když do tamního krásného kraje přijíždějí turisté, hlavně z Čech. Tady bydlí přímo v rodinách a využívají pohostinnosti a vlídnosti místních obyvatel. Ubytování i stravování turistů (pro nás velmi levné) je pro rodiny banátských Čechů značným přínosem.

Kdo navštívil místní kraj, je udiven nejen velmi skromným a čistým způsobem života zdejších lidí, ale i okouzlen krásnou krajinou a přírodními zajímavostmi. V blízkosti jsou krasové jeskyně, vodopády, jezírka. Nádherný je kaňon řeky Nery, Kazanská soutěska na Dunaji. K dalším zajímavostem v okolí patří historické a stále funkční vodní mlýnky na kukuřici, termální lázně Baile Herculane, pravoslavný klášter Putna, přehradní nádrž Železná vrata, zbytky úzkokolejných železnic do nitra hor. V Dunaji i v jezírkách je možnost koupání a rybaření.

Všechny české vesnice, přírodní i jiné zajímavosti lze navštívit při cyklovýletech během týdne. Podobně i při pěší variantě se stihne projít vše s kombinací přejezdu autem.

Turistické značení mezi vesnicemi - většinou jsou vzdáleny mezi sebou 3 až 4 hodiny chůze - tam provedl  KČT roku 2002.

Soubor:SvataHelena.jpg

 Doprava – z Českých Budějovic mikrobusem pro 8 osob

 Ubytování – v rodinách , je možno zkombinovat např. do dvou vesnic

s přejezdem (3 + 4 dny).

  Stravaplná penze nebo pro turistiku výhodnější polopenze, snídaně a večeře, složené

z typicky staročeských a balkánských jídel.

   Měna – rumunský leu  (asi 6,00 Kč). V českých vesnicích lze platit i českými korunami.

 Termín –je možno celoročně, pro milovníky květin je tu nejlépe na jaře – vápencová květena, pro  romantiky  na podzim – bukové a jiné listnaté lesy.  

Terén – je vhodný pro pěší turistiku i cykloturistiku.

 Cena - pro pěší  3 400,- Kč  bez ubytování (s ubytováním 7 nocí a s polopenzí   5 500,- Kč)

           pro cyklo 3 800,- Kč  bez ubytování (s ubytováním 7 nocí a s polopenzí   5 800,- Kč)

 

Další informace získáte: Karel Růžička,  tel. 604 736 933,

 e-mail                                                   ruzicka.velesin@seznam.cz

  jiné akce na                             www.cestovanimikrobusem.cz

           Cestování mikrobusem - 2008 - 2017